Laguna SOtavento

Laguna SOtavento
Sotavento Laguna

WIATR i LAGUNA, dla kite i windsurferów

Nie tak miało być czyli co z tym wiatrem na Fuercie?

Częstotliwość wiatru na Fuerteventurze ilustruje wykres windguru. Oczywiście to tylko statystyka, a pogody nigdy  nie da się w 100% przewidzieć...nawet na sławnej "wietrznej wyspie" . Postaram się wam jednak przedstawić kilka ogólnych zasad. 


To prawda, że na Fuercie wieje przez cały rok, ale mamy sezon bardziej wietrzny: od  marca do września i sezon "poza sezonem" czyli zimowy.  Apogeum wiatrowe przypada zawsze na 3 miesiące letnie: czerwiec, lipiec, sierpień. W tym czasie wiatr jest niemal codziennie przez 24 godziny na dobę. Rano wieje trochę słabiej, około 15- 20 węzłów. Od około 15, za sprawą termiki często podnosi  się o dodatkowe 5, 10 czasem 15 węzłów, po czym około 18 znowu się lekko uspakaja. O Fuercie często mówi się, że przydają się tam tylko małe kite'y. Rzeczywiście lato to głównie czas siódemek i piątek na Sotavento, ewentualnie siódemek i dziewiątek na północy ( Flag Beach/ El Cotillo, w zależnośći od kierunku)

Marzec, kwiecień, maj i wrzesień. Statystycznie jest już 80- 85 % szans na wiatr. W praktyce trzy tygodnie w miesiącu się pływa, a przez 5-7 dni wiatr robi sobie przerwę...no chyba, że weźmiemy pod uwagę możliwość pływania na 15 czy 19 wtedy dni kompletnie bez pływania jest mniej ( ale na pytanie czy brać 15 w maju, odpowiadam raczej nie:)). Prywatnie moje ulubione miesiące, mało ludzi na plaży, wiatr stabilny, przy odrobinie szczęścia można trafić na kierunek południowo- zachodni albo południowy, wtedy na Sotavento są śliczne, łagodnie załamujące się fale, a przede wszystkim wieje równo jak z suszarki! 

Temperatura w dzień i w nocy
Zima, od października do lutego to czas kiedy nie wieje już tak mocno. Wybierając się na Fuertę w tym czasie zabierajcie raczej duże kite'y: 10, 12, 15 a nawet  Flysurfery. Nie ma wielu dni z naprawdę silnym wiatrem, więc jeśli zastanawiasz się cz z twoimi 90 kilo powinieneś brać dwunastkę cz siódemkę, postawiłabym raczej na tę drugą.
Fuerta to silny wiatr- ale głównie latem. Statystycznie szansa na wiatr powyżej 4 Bf  między październikiem a grudniem wynosi ok 50- 60%. Jeśli jesteś fanem Flyserferów twoja statystyka  wzrasta bo wiatr dość często osiąga 3Bf. W praktyce najmniej wietrznymi miesiącami są październik i listopad....od czterech lat nie wieje więcej niż tydzień w miesiącu. Na pytanie czy warto jechać na kite'a w październiku na Fuerteventurę: Nie warto bo od lat nikt tu iatru z prawdziwego zdarzenia w tym okresie nie widział! Październik to idealny miesiąc dla plażowiczów. Jest cieplutko, nie wieje, cały czas świeci słońce, a wodzie można siedzieć godzinami bo jest nagrzana po lecie.


Sotavento oraz Laguna Sotavento

Plaża Sotavento oddalona jest od centrum Costa Calmy o 30 min. spacerkiem… O ile sam spacerek nie stanowi problemu, to już spacerek z całym sprzętem kite lub windsurfingowym, jak najbardziej.  Najwygodniej jest wypożyczyć samochód na cały wyjazd. Bez samochodu,  rozwiązaniem jest taksówka, która za około 5 euro zawozi nas do hotelu Melia Goriones, a stamtąd bezpośrednio schodzi się na plażę. Druga opcja to wykupienie zakwaterowania w jednym z hoteli blisko plaży: Malia Goriones ( nad samym spotem), H10 Tindaya, R2 Pajara Beach albo Esmeralda Maris (około 10 min od spotu). Opcja nr trzy to wykupienie storage’ u  w Rene Egli Centrum I, na plaży. Cena waha się w granicach 100 euro za tydzień storeag'u, w zależności od sezonu.  Warto zrobić rezerwację  wcześniej bo nie zawsze mają miejsca! Można również wypożyczyć cały sprzęt w bazie, warunkiem jest: umiejętność startu z wody w przypadku windsurfingu oraz umiejętność utrzymywania wysokości w przypadku kite'a. Tak kitesurferze, pytają o licencję, jeśli jej nie posiadasz musisz wykupić 3h tzw. kite pool za 125 euro, jeśli okaże się, że naprawdę umiesz jeździć, po prostu dopłacasz brakującą część do wypożyczania. Wypożyczając sprzęt w bazie ma się asekurację na wodzie ale można pływać tylko i wyłącznie przy Centum 1. Spływ do Centum Laguny jest zabroniony ( Aktualizacja: od wiosny 2013 Rene organizuje przejazd swoimi Land Roverami do laguny pływanie na lagunie z wypożyczonym sprzętem jest dozwolone, co więcej baza wprowadziła nową opcję: wypożyczanie sprzętu do pływania w zupełności na własną rękę) .
Laguna Sotavento
Laguna Sotavento rozlewa się na obszarze ok.  6 km, pomiędzy dwiema bazami  Rene-Egli Centrum I, a Centrum II ( Aktalizacja: Obecnie już między Rene Egli, a bazą Mistral).  Są to jedyne bazy na całej plaży. Laguna jest rezerwatem i rząd starannie uniemożliwia wszelkie próby wybudowania czegokolwiek na tym obszarze. ( Niestety dotyczy to również asfaltowej drogi do mojego domu, dlatego spędzam majątek na ciągłe reperowanie samochodu). Wszystkie szkółki, szkolące na Lagunie działają na zasadzie, pakowania całego sprzętu w samochód i dojazdu na spot. Ważne: to czy laguna w ogóle jest i jak dużo wody napływa zależy od faz księżyca. poniższy wykres ilustruje wysokie pływy (niebieski kolor oznacza, że laguna całkowicie wypełnia się wodą).


Dojazd na do centrum laguny na własną rękę jest możliwy, ale ryzykowny ( Aktualizacja: droga do laguny została profesjonalnie poprawiona, dojazd do centrum dla samochodu osobowego nie jest już żadnym problemem, oznakowania Rene Egli pokazują kierunek jazdy) .  Przy hotelu Goriones trzeba skręcić w prawo i zjechać w dół. ..tam kończy się asfalt. Równie dobrze na lagunę można spłynąć lub po prostu zostawić samochód na głównym parkingu przy Centrum I i dojść spacerkiem. Pół godziny, ale samochód bezpieczny. La Pared
La Pared to wioska położona 10 minut jazdy na południe od Costa Calmy. Latem mój ulubiony spot kite’owy na wyspie. W La Pared zawsze wieje słabiej niż na Sotavento, najczęstszy kierunek wiatru side on, przez co jest niewiarygodnie równy! Do La Pared trzeba jechać podczas niskiego stanu wody, wtedy odstępy między falami są duże, sporo miejsca na trening na płaskiej wodzie. Problemem mogą wydawać się surferzy, szkółki również szkolą podczas niskiego stanu wody. Trzeba poczekać aż skończą zajęcia, wieczorem koło 19 praktycznie już nikogo nie ma. Ale La Pared to spot tylko dla doświadczonych kitesurferów, spore fale i silny prąd, żadnej asekuracji i skały dookoła…spot nie jest zbyt bezpieczny. 


Flag Beach, Corralejo
 Flag Beach, tuż przed Corralejo to świetny spot dla tych, którzy już całkiem dobrze pływają i nie boją się głębokiej wody ani skał. Wiatr na Flag Beach jest zazwyczaj bardzo równy…szkoda tylko, że często…go po prostu tam nie ma;/  Zdarzało się, że opuszczając rano Sotavento , gdzie już wiało 20 węzłów, 2 godziny później na Flag Beach było…wielkie nic! Po jakimś czasie odkryłam, że przy kierunku północno-wschodnim trzeba jechać na Cotillo. Na Flag Beach wielkie nic, a zaledwie 20 minut później dobre 20 węzłów. Po krótce, zasada jest taka….jest prognoza, a nie wieje na Corralejo, trzeba się pakować i jak najszybciej jechać do El Cotillo, tam najpewniej już się dzieje. Przy kierunku wiatru centralnie z północy Corralejo to zdecydowanie najlepszy spot do treningu bo na Sotavento wiatr jest wtedy baaaaaaaaardzo szkwalisty.
El Cotillo

El Cotillo to spot położony na północno zachodniej części wyspy.  Popularny spot dla surferów. Przy mniejszych falach przyjeżdżają tam liczne szkółki, ale miejsca i tak wystarcza dla wszystkich. Plaża jest dość rozległa, piaszczysta.  Fale załamują się dość agresywnie także umiejętność skakania jest bardzo przydatna przy pokonywaniu przyuboju.  Przy brzegu zdarzają się pojedyncze skały, ale generalnie jest tam dość głęboko także śmiało można ćwiczyć triki. Fale, zwłaszcza przy wysokim stanie wody są czasem gigantyczne, więc serfując na nich, pomiędzy dwoma  wysokimi klifami czujesz się naprawdę malutki. Malowniczy spot.
El Cofete
 Plaża El Cofete jest imponująca…długa, piaszczysta, wiatr wieje do brzegu , mimo to nie mam dobrych doświadczeń kitesurfingowym z tym miejscem. Chodzi o to, że zawsze jak tam przyjeżdżam  niebo jest zachmurzone, a wiatr bardzo delikatny 12- 15 węzłów, co w połączeniu z dużymi falami nie stanowi dobrej kompozycji. Znam ludzi, którzy uważają ten spot za jeden z najlepszych, ale mnie zniechęca chociażby fakt, że jesteś na wodzie zupełnie sam, a w razie wypadku, droga  ewakuacji  jest bardzo długa.