Laguna SOtavento

Laguna SOtavento
Sotavento Laguna

Pogoda

Powszechna opinia jet taka, że na Kanarach panuje wieczna wiosna... na pewno nie chodzi tu jednak o polską wiosnę. Niewielkie różnice temperatur, skąpe opady i silny wiatr w okresie letnim, tak w skrócie można scharakteryzować pogodę na Fuercie. 
Temperatura
Miesiące o  najwyższej temperaturze to sierpień i lipiec, średnio 29 stopni. Temperatura jest mniej więcej taka sama każdego dnia, waha się najwyżej o 1-2 stopnie. Należy pamiętać o wietrze, który w tym czasie jest dość silny, przez co temperatura odczuwalna jest niższa.  Wiele osób lubi ten „przewiew”, atmosfera jest cały czas rzeźka, wilgotność nie jest wysoka przez co  nie ma się poczucia ciągłego zmęczenia, jak to bywa w tropikach.  Dla osób, którym przeszkadza wiatr, najlepszym miejscem  na wyspie będzie Jandia, Morro Jable ewentualnie Caleta de Fuste. Miejscowości te są tak usytuowane, że wiatr przy standardowym kierunku  tam nie dociera. Woda ma 21, 22 stopnie.

Wrzesień i październik to w praktyce najcieplejsze miesiące. Słupek rtęci w ciągu dnia nie spada poniżej 28 stopni, jedynie wieczorem robi się na tyle chłodno, że czasem przydaje się bluza. Woda jest nagrzana: 22-23 stopnie , najcieplejsza w ciągu całego roku.  Wiatr nie jest już tak silny jak w lipcu czy sierpniu, przez co temperatura odczuwalna jest wyższa niż w tych dwóch miesiącach letnich. Wrzesień i październik to chyba najlepsze miesiące dla plażowiczów, jest ciepło i nie sypie piachem..


Po zimie, która zaczyna się od listopada i trwa do lutego można się spodziewać około 20 stopni w ciągu dnia. Jedynym miesiącem, kiedy temperatura spada dość często poniżej 20 stopni jest grudzień.  Woda przez cały czas jest dość ciepła,  18 stopni ( jak na zimę to chyba ciągle ok.?). Wieczory są zawsze chłodniejsze, temperatura spada do 17, czasem 15 stopni. Oczywiście zdarzają się też dni pochmurne i chłodniejsze, czasem nawet pada deszcz. Zazwyczaj jednak opalanie się w bikini jest jak najbardziej możłiwe

Marzec, kwiecień maj, temperatura w ciągu dnia około 25 stopni, wieczorem spada do 20. Temperatura wody niestety ciągle jeszcze „niska” 18- 20 stopni pod koniec kwietnia.

 Dokładniejsze statystyki temperatur, opadów i wiatru znajdziecie na przykład: tutaj Słońce
Od marca do października, słońce jest praktycznie cały czas. Bywa, że budząc się rano niebo jest zachmurzone, ale około 12 wiatr rozwiewa wszystko i niebo jest już czyściutkie. W listopadzie zaczynają się pierwsze pochmurne dni, ale też nie jest ich dużo…  Generalnie, kiedy wiatr  przychodzi z południa, niebo jest dość szare, ale bardzo rzadko zdarzają się dni zupełnie bez słońca.
Opady
Na Fuercie pada 4- 6 dni w roku i wtedy PADA…zazwyczaj non stop, naprawdę dużo i wtedy moja mieszkanko jest zawsze zalane, a droga do domu nieprzejezdna. Na szczęście po 4 dniach wszystko wysycha. Tych opadów należy się spodziewać od listopada do lutego. Od marca do października nie pada wcale…chyba, że weźmiemy pod uwagę   mini deszczyk.  Takie drobne deszczyki w ciągu roku się zdarzają, ale nie trwają dłużej niż 2 minuty.

Wiatr
Przyjeżdżając na Fuerteventurę, zwłaszcza wiosną czy latem spodziewajcie się wiatru! Jedyna miejscowość, do której wiatr nie dociera aż tak intensywnie to Jandia, Moro Jable na południu  (ewentualnie Caleta de Fuste ale ta jest już bardziej wystawiona na wiatr). Więcej informacji odnośnie wiatru w dziale „dla kitesurferów i windsurferów…WIEJE!”Kalima
Może się zdarzyć, że wysiadając z samolotu na Fuercie poczujecie uderzenie gorąca. To najprawdopodobniej kalima. Czas, kiedy temperatura  jest bardzo wysoka około 35-40 stopni,  widoczność jest słaba,  żaden liść palmy za dnia się nie rusza, za to w nocy wiatr jest bardzo silny. Kalima to rezultat burz piaskowych nad Saharą. W nocy cały piasek znad pustyni zwiewa do nas, na Kanary. Spokojnie, kalima nie utrzymuje się długo…zazwyczaj 3-4 dni i wszystko wraca do normy.