Laguna SOtavento

Laguna SOtavento
Sotavento Laguna

Co robić na Fuercie?

No dobra… piękne plaże, wypoczynek,  ale co robić po trzech dniach jak jedzenie i darmowe drinki w hotelu się znudzą? Oto kilka propozycji!

Kitesurfing/ windsurfing

Kitesurfing i windsurfing to główne powody, dla których ludzie przyjeżdżają na Fuertę.  Wysokie temperatury, wiatr, długie piaszczyste plaże i co najważniejsze:  laguny z płytką i płaską wodą. Wszystko to oddalone 5 godzin lotu bezpośrednio z Warszawy, znacznie bliżej niż Brazylia czy Karaiby.  Więcej w dziale „ Dla kitesurferów i windsurferów. Wieje!” oraz "Nauka kitesurfingu/windsurfingu/surfingu"Oasis Park
Oasis Park to egzotyczne ZOO w Lalajita, miejscowości położonej 10 minut drogi od Costa Calmy. Papugi, małpy, wycieczki na wielbłądach. Dobra opcja na rodzinne wyprawy. Cena za dorosłego 24 euro za nielimitowane czasowo wejście,  12 euro za dzieci do lat 12.  Szczegóły bezpośrednio na stronie:
http://www.fuerteventuraoasispark.com/

Warto również wybrać się do sklepu botanicznego przy Oasis Park, wstęp jest darmowy  natomiast poczujecie się jak w prawdziwym ogrodzie botanicznym.


Park wodny w Corralejo
Baku Water Park to również doby pomysł na rodzinne wyprawy. Sporo wodnych atrakcji, a i ceny całkiem przystępne: 22 euro za dorosłego i 16 za dziecko.  Czynny od poniedziałku do piątku.  Szczegóły na http://www.bakufuerteventura.com


Golf
Na Fuerteventurze jest mnóstwo pól golfowych. Najwięcej znajduje się blisko lotniska, okolice Caleta de Fuste, ale pola golfowe są praktycznie w każdej większej miejscowości.  Cena to około 50 euro za godzinę za trening indywidualny, w pakiecie zawsze taniej. 
Caleta de Fuste, klub golfowySurfing
Surfing to najlepsza alternatywa dla kitesurferów i windsurferów. Treningi na południu odbywają się w La Pared ( głównie latem bo fale w La Pared nie są tak duże jak zimą) lub Jandii,Morro Jable zazwyczaj zimą. Szkółki z Corralejo jeżdżą najczęściej  na północ od Corrarlejo, w kierunku El Cotillo. Nazwy kilku szkół surfingowych :  Otro Modo, Rapa Nui, Wave Guru na południu, Line up, Homegrown na północy. Cena to 40-50 euro za dzień kursu ( około 4 godzin)


Nurkowanie ( w basenie i/ lub oceanie)Na Fuercie nie mamy tak pięknych raf jak w Egipcie, a zwierzęta w wodzie to najczęściej małe rybki. Nurkowanie z rurką nie należy do najciekawszych, za to czysta woda, piaszczyste dno sprzyja pierwszym treningom schodzenia pod wodę z butlą. Liczni polscy instruktorzy divingu wprowadzą was w świat nurkowania w przeciągu 2-3 dni. 

Jet ski
Nieliczne hotele na wyspie są w posiadaniu jest ski, które można wypożyczyć. W Costa Calmie np. Sotavento Beach Club, w Jandii Iberostar czy Club Esquinzo (pytać najlepiej bezpośrednio w centrum sportowym),  na północy chociażby w porcie Corralejo. 


Zwiedzanie
Fuerta to raczej miejsce do wypoczynku na pięknych plażach niż na maratony zwiedzania
zabytków. Jeden, góra dwa dni wystarczą na przejechanie wyspy wzdłuż i wszerz. Nie oczekiwałabym raczej zdumiewających zabudowań czy świątyń, a nastawiła się na poznanie tutejszej kultury i stylu życia.

Tortilla z białym chlebem na śniadanie w lokalnej knajpce, południowa sjesta, kozy, króliki i wiewiórki które można spotkać na prawie  każdej plaży, a najlepsze jest to, że kierowcy  zatrzymują się przed przejściem dla pieszych! Poza tym nieznajomi ludzie uśmiechają się do ciebie na ulicy, a z panią w sklepie zawsze można pół godziny porozmawiać o tym czy ta sukienka na pewno nie pogrubia… co z tego, że 2 osoby od 10 minut czekają na zapłacenie za towar. 

Zwiedzenie pierwotnej stolicy wyspy: Betancuri zajmuje około godziny bo poza małym kościółkiem i pięknym, ale krótkim deptakiem nie ma tam innych atrakcji. To samo dotyczy ówczesnej stolicy Puerto del Rosario, o ile nie chcemy zahaczać o centrum handlowe, godzina to wystarczająco dużo, żeby obejść miasto dookoła. Jeszcze dwa lata temu warto było obejrzeć „American Star” wrak statku, które morze wyrzuciło na brzeg wyspy. Dzisiaj niestety widać już tylko jego niewielki fragment.  Opis pozostałych miejscowośći zamieszczam w dziale „ Na Fuertę ale gdzie. Opis miejscowości”.Quady, buggy, motocykle


Fuerta oferuje świetne warunki do jazdy na quadach i buggy. Szlaków off-road jest u nas więcej niż dróg asfaltowych, a pustynny krajobraz sprawia że można poczuć się jak uczestnik rajdu Paryż- Dakar :) Większość firm proponuje zorganizowane wycieczki ale na północy w Corralejo można wypożyczyć pojazd i samodzielnie zwiedzić wyspę.Biking

Zwłaszcza w okresie zimowym ( kiedy wiatr nie jest silny i nie wieje regularnie) na naszych drogach trenuje mnóstwo zawodowych kolarzy. Warunki ponoć są bardzo sprzyjające ( podjazd 300m i zjazd...o znowu podjazd! ) Dla mniej zaawansowanych kolarzy firmy organizują wspólne wycieczki rowerowe z asekuracją ( dla tych, którym zabraknie sił na kolejnym podjeździe)Łódź podwodna "Subcat"
Znacie Subcat? Łódź podwodna dla turystów.... ciekawy pomysł chociaż jeszcze go nie wypróbowałam. Łódź zanurza się tylko na kilka metrów ale to podobno wystarczy do podziwiania podwodnej fauny i flory. Szkoda, że w pobliżu Fuerty nie mamy żadnych raf koralowych, na pewno widoki byłyby ciekawsze.Segway

Jeśli nie quady, to może sequa'y? Bardziej ekologiczna forma zwiedzania wyspy po szlakach off-road. Jazda seque'em jest możliwa zarówno po piachu jak i asfalcie a najlepsze jest to, że trenujemy brzuch i pośladki bez większego wysiłku.

Łowienie ryb z katamaranu lub łodzi- fast fishing