Laguna SOtavento

Laguna SOtavento
Sotavento Laguna

sobota, 11 lipca 2015

Podatkowy raj, czas na zakupy!

Czasy kiedy wyprawa na Wyspy Kanaryjskie, zakup dobrego aparatu fotograficznego i jego sprzedaż w kraju, gwarantowały zwrot kosztów podróży już bezpowrotnie minęły. Niemniej jednak Kanary cały czas kuszą przystępnymi podatkami, przez co zakupy na urlopie mogą okazać się niezłą gratką. 


Wszystko za sprawą niskiego VAT-u, a konkretniej jego lokalnego odpowiednika IGIC. Podstawowa stawka tego pośredniego podatku, dotycząca niemal każdego nabywanego dobra, wynosi tu jedynie 5% czyli aż o 18% mniej niż w Polsce. Dodatkowo niektóre usługi i dobra np. telekomunikacja są z niego całkowicie zwolnione! Oczywiście, żeby nie było aż tak różowo,  obowiązuje  również podwyższona stawka 12%. jednak pomimo tego, że obejmuje ona min. papierosy, ich ceny i tak są dużo korzystniejsze niż w Europie. Dla przykładu paczka Malboro Light kosztuje 2,75 Euro, podczas gdy w Niemczech za tę sumę można kupić dosłownie tylko jej połowę.  Podobnie ma się sprawa z wysokoprocentowymi alkoholami. Niska akcyza na te dobra sprawia, że to właśnie zainteresowanie nimi jest największe.

Ale to jeszcze nie wszystko! Niepalący i niepijący również znajdą coś dla siebie! Panie szczególnie może zainteresować oferta perfum, kosmetyków i biżuterii, panów natomiast wyroby elektroniczne. Oba te dobra ciągle jeszcze opłaca się kupować w granicach Wysp Kanaryjskich. Nie z byle powodu w miejscowościach turystycznych co drugi sklep to perfumeria lub elektronika, której handlem zajmują się najczęściej Hindusi. O ile w przypadku perfumerii można liczyć na ciekawe upusty przy większych zakupach, to w sklepach elektro warto wykłócać się o każde euro. Ceny w sklepach kuszą, nie należy jednak zapominać o zdrowym rozsądku. Niektórzy pomysłowi przedsiębiorcy próbują sprzedawać podrobiony towar i chociażby z tego względu lepiej kupować trochę drożej, za to w sprawdzonych sklepach.

Poza tym zmotoryzowanych mile powinny zaskoczyć ceny na stacjach benzynowych!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz