Laguna SOtavento

Laguna SOtavento
Sotavento Laguna

niedziela, 14 czerwca 2015

Ściana La Pared


La Pared to niewielka miejscowość na południu Fuerteventury. Surferom znana głównie z wymagających warunków na wodzie, przez przewodników turystycznych przedstawiana jako miejsce gdzie koniecznie trzeba wybrać się, aby zobaczyć zachód słońca. 


Z historycznego punktu widzenia, La Pared to pierwotna granica pomiędzy dwoma  plemionami niegdyś zamieszkującymi Fuerteventurę. To właśnie tutaj znajduje się najwęższy kawałek wyspy, wschodnie wybrzeże oddalone jet od zachodniego o zaledwie 5 kilometrów. Właśnie z tego powodu mur powstał właśnie tu. Dużo bardziej rozwinięta północ lądu tworząca plemię Maxorata nie prowadziła prawdopodobnie żadnych zaciekłych walk z zacofanym plemieniem Jandia na południu. Wszelkie spory rozwiązywano poprzez pojedyncze walki reprezentantów plemion. Mur nigdy nie został zniszczony, za to powoli rozpadał się naturalnie. Do dziś jednak można zobaczyć jego szczątki.

Nazwa  La Pared czyli ściana ma jednak jeszcze jedno uzasadnienie. W samej miejscowości znajdują się liczne naturalne skalne mury, chroniące wioskę przed potęgą oceanu. Do dziś jej mieszkańcy spierają się o to, która z etymologii nazwy jest właściwa.

1 komentarz:

  1. Świetny blog, wiele cennych wskazówek. Właśnie wybieram się z rodziną po raz pierwszy na Fuerte i nie mogę się oderwać od czytania. Dzięki :-)

    OdpowiedzUsuń