Laguna SOtavento

Laguna SOtavento
Sotavento Laguna

czwartek, 14 maja 2015

Uff jak gorąco!


Fala ciepła dosłownie zalewa Kanary. Już kilka dni temu ogłoszona wysoki, pomarańczowy alert pogodowy. Temperatury sięgają 40 stopni, szkoły zawieszają zajęcia, spora część środków lokomocji nie kursuje. Na szczęście od jutra pogoda ma się już powoli normować. 

Sytuacja na Fuerteventurze nie jest aż tak zła, jak na Teneryfie czy Gran Canarii ale mimo wszystko ulice opustoszały, a konsumpcja zimnych napojów gwałtownie podskoczyła.  Najwyższe zanotowane do tej pory temperatury to 35 stopni. W porównaniu do rekordowo wysokiego słupka rtęci na Lanzarote (42,4C), nie mieliśmy powodów do paniki. Zresztą alert na Fuercie już dwa dni temu został obniżony do żółtego, co jednak ciągle oznacza wysoki stan ostrzegawczy.

Jedną z najbardziej szokujących informacji ostatnich dni, okazała się być wiadomość o rzekomej śmierci ponad 50 zwierząt w ogrodzie zoologicznym Oasis Prk w Lalajita. Portal Canarias7es, donosił o tragicznych skutkach fali upałów, które zabiły podopiecznych parku i zagrażały kolejnym 200 osobnikom. Na szczęście plotki te szybko zostały zdementowane przez właścicieli parku. Wszystkie zwierzaki mają się mieć dobrze, a z racji ich biologicznego przystosowania do życia w afrykańskich warunkach, nie odbiło się to w żadem sposób na ich zdrowiu.

Alerty pogodowe dzielą się na trzy grupy ryzyka. Stopień pierwszy, oznaczany kolorem żółtym przewiduje upały do 34 stopni, nawołuje do zwiększonego spożycia płynów, unikania alkoholu i ograniczenia przebywania na słońcu. Alert pomarańczowy ogłasza się kiedy temperatury sięgają 38 stopni, już wtedy zaleca się pozostanie w domach. Alarm o trzecim stopniu zagrożenia,  czyli czerwony ogłasza się kiedy temperatury przekroczą 38 C.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz