Laguna SOtavento

Laguna SOtavento
Sotavento Laguna

wtorek, 14 kwietnia 2015

Ratunku mieszkam w raju!

Odwiedziny polskiej reprezentacji dziennikarzy na Fuerteventurze zaowocowały nie tylko meczem, nauką kitesurfingu i golfa! Niektórzy z  piłkarzy, połączyli wypad na wyspę z pracą. I tak oto powstał kolejny już materiał Dzień Dobry TVN Ratunku mieszkam  raju

Tym razem tematem przewodnim reportażu jest po prostu życie na wyspie. O różnicach pomiędzy Polską, a Fuerteventurą opowiada Edyta, pracownicza sklepu z Aloe Vera (mam nadzieję Edyta, że to jeszcze aktualne:)), Małgorzata, zajmująca się nieruchomościami i od ponad roku wydająca pierwszą polską gazetę na wyspie, Marta i Grzegorz, nietypowe małżeństwo, których połączyła pasja żeglowania oraz biznesman Piotr.

W wielkim skrócie, każdy z nich przekonuje, że ich emigracja na Fuerteventurę w ogóle nie była związana z chęcią lepszego zarabiania, a raczej poprawą jakości życia. Na Fuercie bowiem, czas zwalnia. Dopasowujemy się do panującego tu tempa, i chociaż w niektórych przypadkach zasada Manana, manana (w dosłownym tłumaczeniu z hiszpańskiego jutro jutro, oznacza w rzeczywistości w nieokreślonej przyszłości) potrafi irytować, po pewnym czasie sami zaczynamy ją stosować. Stąd między innymi wypowiedź Grzegorza, który stwierdza, że zapraszając znajomych na 18, pojawienie się przed 19 będzie nietaktem.

Rzeczywiście, żadnemu z bohaterów reportażu nie można odmówić racji. Nie bez powodu w końcu, zainteresowanie Polaków Fuerteventurą, rośnie z każdym rokiem coraz bardziej. Obecnie na wyspie działa już kilku polskich pośredników nieruchomości, co miesiąc powstaje polonijna gazetka, rozwijają się polskie szkoły nurkowania, lodziarnie i restauracje. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że nie przeistoczymy się w kolejną grupę narodową, która zamknięta w swojej społeczności, nie integruje się z otoczeniem. szkoda by było, gdybyśmy, tak jak wielu Niemców dzisiaj, po 20 latach życia na  wyspie, nadal nie znali hiszpańskiego.

Cały materiał, można zobaczyć pod poniższym linkiem, w razie gdyby video na górze się nie odtwarzało


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz