Laguna SOtavento

Laguna SOtavento
Sotavento Laguna

piątek, 10 kwietnia 2015

Kuchnia kanaryjska: jedyny taki ser


Aloes i kozie sery to dwa flagowe produkty Fuerteventury. Bez spróbowania słynnego Queso Majorero, nie można powiedzieć, że zna się lokalną kuchnię. 

Nazwa Queso Majorero, a więc lokalnego sera Fuerteventury, jest zastrzeżona i jedynie sery wytworzone na wyspie ze 100% mleka koziego ( z wyjątkiem sera curado, gdzie dodaje się do 15% mleka owczego) mogą być sprzedawane poda taką marką. O ile rożnych odmian serów są niemal setki, to rozróżnia się trzy typy tego produktu


  • Queso fresco/tierno to ser świeży, o miękkiej konsystencji, spożywany już w ciągu 8- 20 dni od dnia produkcji.
  • Queso semicurado to ser  półtwardej konsystencji, spożywany w od 20 do 60 dnia od daty wyprodukowania
  • Queso curado, to najdroższe sery, o twardej konsystencji. Sery curado leżakują od dwóch miesięcy do nawet roku zanim trafią do sprzedaży. 


Rodzaje serów rozróżnia się więc głównie na podstawie okresu leżakowania. proces ich powstawania jest niemal identyczny. Najpierw kozie mleko gotuje się na niewielkim ogniu, w temperaturze około 30 stopni. Na tym etapie dodawane są ewentualne zagęszczacze. Następnie zagęszczone już mleko trafia do formy, gdzie odseparowuje się serwatka. Później pozostaje jedynie dodać wszelkie dodatkowe składniki jak sól, czy np. papryka w przypadku serów pikantnych. Ostatnim krokiem jest oszlifowanie pysznego walca. Co ciekawe, wielkość serów nie jest obojętna! średnica sera waha się od 15 do 35 cm, natomiast jego grubość musi mieścić się w przedziale 6-9 cm.

Największe marki serów majorero to Maxorata i El Tofio, znacznie mniej znane El Pastor Isleno, Selectum . Wszystkie produkowane są jednak przez tego samego producenta.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz