Laguna SOtavento

Laguna SOtavento
Sotavento Laguna

niedziela, 15 marca 2015

Fuerteventura sprzed 40 laty


Jakiś czas temu w Internecie ukazał się film autorstwa Jujo Serabia Viera, Kanaryjczyka urodzonego i wychowanego w Morro Jable na południu Fuerteventury. Produkcja jest co prawda bardzo amatorska, natomiast zawarte w niej treści, zdjęcia sprzed 40 lat robią wrażenie na każdym, kto choć raz odwiedził południe wyspy. 

Fuerteventura została skolonizowana już na początku XV wieku (czytaj więcej) jednak to głównie północna jej część rozwijała się intensywnie. Aby dojechać na południe, jeszcze 30 lat temu trzeba było poświęcić około 2,5 godziny. Szutrowa droga, prowadząca często przez góry zniechęcała wielu do tak długiej i nieprzyjemnej podróży. Poza tym, oprócz windsurferów, którzy już wtedy docenili uroki plaży Sotavento i Jandii, biedne południe wyspy nie miało turystom wiele do zaoferowania. Dzisiejsze dwa największe ośrodki Costa Calma i Morro Jable były wówczas jedynie małymi wioskami rybackimi.

Rozwój tej części Fuerteventury zaczął się  powoli na początku lat 6o-tych, kiedy to na półwyspie Jandia wybudowano pierwszy w tej okolicy Hotel Robinson (25 sek. filmu). Na marginesie, dziś tak popularna, zwłaszcza wśród Niemców sieć klubów, rozpoczęła swoją działalność właśnie na Fuercie. Pod koniec drugiej minuty prezentacji autor przestawia jego ojczyste Morro Jable. Dziś elegancki deptak wzdłóż, którego rozciągają się liczne restauracje i bary, wtedy nie był jeszcze nawet zaplanowany. Turyści już  kąpali się na plaży jednak dzisiejsza promenada zarezerwowana była wtedy dla łodzi rybackich. Jujo dumnie pokazuje również pierwszy asfaltowy kawałek drogi, jak widać na dalszych zdjęciach, poza centrum nadal jeździło się jednak po piachu.

Wraz z ogromnym sukcesem klubu Robinson, nastąpił gwałtowny rozwój całego  miasteczka i jego okolicy. Pod koniec czwartej minuty widać już jedną wielką budowę. Za kilka lat powstanie tu Jandia. Ostatnie sekundy filmu to z kolei transformacja lotniska, pierwszy malutki budynek portu lotniczego otworzono w 1962 roku jednak przez pierwsze 10 lat samoloty kursowały jedynie pomiędzy Gran Canarią i Lanzarote. Dopiero w 73 rozpoczęto loty międzynarodowe.  Zainteresowanie turystów wzrastało tak gwałtownie, że w 1992 roku rozpoczęto kompletną renowację lotniska zakończoną w 94. Przed dwoma laty z kolei, dzięki wsparciu Unii, odbyła się trzecia już renowacja i znaczne powiększenie naszego portu lotniczego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz