Laguna SOtavento

Laguna SOtavento
Sotavento Laguna

niedziela, 22 marca 2015

Cesar Manrique na Fuerteventurze

Rondo w miasteczku Jandia, rekonstrukcja znanej rzeźby została przeniesiona z ronda w Costa Calmie do mniej wietrznej Jandii. 

Cesar Manrique jest postacią, o której słyszał każdy kto, kiedykolwiek, cokolwiek czytał, oglądał lub osobiście wybrał się na Lanzarotę. Znany artysta nie ograniczył jednak swojej działalności tylko do jednej wyspy, miał również spory wpływ na Fuerteventurę.

Turystom wjeżdżającym do Costa Calmy jeszcze półtora roku temu na pierwszym rondzie przed miasteczkiem, rzucała się w oczy ogromna, ruchoma, matalowa konstrukcja. To dokładna kopia twórczości Manrique , naśladująca oryginał stojący w Tahiche na Lanzarotę. Niestety rekonstrukcja, z powodu zbytniej eksploatacji (Costa Calma to  miejsce gdzie wiatr jest częsty i bardzo silny) kompletnie zardzewiałą i znieruchomiała. Ponieważ jednak  obiekt wzbudzał sporą sympatię, zarówno wśród mieszkańców jak i turystów, postawiono kolejną jego kopię, tym razem w dobrze osłoniętej od wiatru Jandii.


Wietrzna zabawko to jednak tylko jedna z wielu pozostałości po słynnym Cesarze. Najsłynniejszym jego osiągnięciem na naszej wyspie było zaprojektowanie  Mirador Morro Velosa, na górze Tegu w okolicach Betancurii. Słynny punkt widokowy, znajdujący się na 650 metrach wysokości umożliwia podziwianie wydm w Corralejo, a przy dobrej pogodzie nawet samej Lanzarote. Spory taras widokowy i restauracja są po restauracji ponownie dostępne dla turystów.Mirador Morro Velosa, zdjęcie jeszcze przed restauracją
Cesar Manrique to urodzony i wychowany na Lanzarote, malarz, architekt i rzeźbiarz. Wydaje się, że na swojej rodzimej wyspie jako pierwszy odkrył fakt, że sztuka może przyciągać turystów... stąd obecność jego dzieł niemal na każdym tutejszym rondzie. Jego twórczość to połączenie ekspresjonizmu i Pop Artu, w późniejszej karierze zdawał się być zafascynowany sztuką kinetyczną, a więc wszelką strefą ruchu, tworzeniem rzeźb z metalu poruszających się pod wpływem ruchu powietrza. Z tego również najbardziej zasłynął.

Zmarł w 1992 roku w wypadku samochodowym , co przyczyniło się bezpośrednio do zalegalizowania jego nieoficjalnej dotąd fundacji Cesar Manrique. Jego prywatny dom stał się siedzibą fundacji i jednocześnie muzeum, gdzie można podziwić nie tylko oryginalne dzieła artysty ale również niektóre  szkice Picassa!  Dom Manrique jest do tej pory jedną z głównych atrakcji turystycznych Lanzarote.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz