Laguna SOtavento

Laguna SOtavento
Sotavento Laguna

sobota, 28 lutego 2015

Całkiem spory piekarnik

Caleta de Fuste, Hornos de Cal de la Guirra, zdj. W.R.
Kamienne, okrągłe budowle w okolicach Caleta de Fuste  to nie zamki ani wartownie, a po prostu stare, wielkie piekarniki. 


Nie pieczono tu jednak ani ryb, ani ludzi, a produkowano wapno, którego ilości starczały nie tylko na potrzeby wyspy ale również na eksport. Oryginalna hiszpańska nazwa Horno de Cal oznacza dosłownie piekarnik wapna, w polskiej wersji po prostu wapiennik. 

Schody dzięki którym ładowano skały wapienne i węgiel do środka wapiennika
 Zasada działania piekarnika jest niezwykle prosta. Od góry ładowano na przemian węgiel i kamienie wapienne. Właśnie dlatego na szczyt horno prowadzą schody, dzięki którym dzisiaj z łatwością możemy wspiąć się na samą górę i podziwiać widoki na morze.  Temperatura w środku pieca sięgała nawet 1200 C, co automatycznie prowadziło do powstania wapna palonego. Wystarczyło otworzyć dolny szyb konstrukcji, aby wybrać z niego ochłodzone już wapno, produkt nadający się np. bezpośrednio do  budowy domu.


Horno, widok od środka

Wapienniki w Caleta de Fuste to cały, dobrze zorganizowany kompleks, w skład którego wchodzą trzy hornos  i magazyn. Od roku 1999 roku są oficjalny zabytkiem Fuerteventury i jednocześnie dumą miasteczka.

Świetnie komponują się z nowym deptakiem, stworzonym w taki sposób aby zachęcić turystów do ich zwiedzania.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz