Laguna SOtavento

Laguna SOtavento
Sotavento Laguna

poniedziałek, 12 stycznia 2015

Trochę inne święta

Kolorowa parada na ulicach Gran Tarajal. Zdj. D.R.

Zablokowane dla ruchu ulice,  na nich kolorowe parady. Poprzebierane dzieci, goniące za rozrzucanymi z platform cukierkami. Całkowite wyprzedaże ciuchów i godzinne kolejki przed sklepami. Skalne słodkości dla niegrzecznych dzieci i festiwal wielkich statków. Tak właśnie wyglądają święta na Fuerteventurze.

Wbrew temu co myślicie, święta na Wyspach Kanaryjskich  wcale nie są obchodzone 24-26. grudnia. Owszem, Kanaryjczycy 25.01 mają wolne, ale wcale nie jest to najważniejszy dzień Bożego Narodzenia. Zdecydowanie bardziej intensywnie celebruje się między 5 a 7 stycznia, w tzw. Reyes Magos czyli po prostu Święta Trzech Króli (6 stycznia).

Alexander Humboldt II, zbudowany w 2011 roku na wzór okrętu Alexander z 1901 roku


5 Stycznia to zdecydowanie najbardziej ruchliwy dzień na ulicach Fuerteventury. W ciągu dnia gminy organizują dla mieszkańców ciekawe wydarzenia. W tym roku główną atrakcją na wyspie było przypłynięcie żaglowców do portu w Gran Tarajal. Najokazalszy ze statków, Alexander von Humboldt II można było całkiem swobodnie zwiedzać. Celem akcji była promocja żaglowca, na którym to regularnie prowadzi się szkolenia dla przyszłych wilków morskich. Drugi ze statków, Barcelona to już typowy przewoźnik turystyczny, zabierający urlopowiczów na wycieczki morskie, np. oglądanie delfinów w ich naturalnym środowisku. Do Gran Tarajal miał zawinąć również brytyjski Tenaciuos, niestety nie zdążył.


Obchody Reyes Magoss w Gran Tarajal, 5.01.2015

Festiwal statków w Gran Tarajal, chociaż bardzo ciekawy, był jednak tylko rozgrzewką przed tym co zaczęło się wieczorem. O 17.30 ulicami  ruszyła parada Trzech Króli. Młode dziewczyny, ubrane w błyszczące stroje, podrywały przechodniów do tańca, murzyńskie tio akrobatów wykonywało niesamowity performance, a kolorowy klaun rozrzucał z platformy tysiące cukierków w papierkach z nadrukiem znanych, lokalnych marek. Po zakończonej paradzie, podekscytowane dzieciaki udają się do swoich domów, gdzie wystawiają przed drzwi wcześniej już wyczyszczone buty . To właśnie w nich, jutro z rana znajdą gwiazdkowe prezenty. A na niegrzecznych czekają nie rózgi, a czarne cukierki, które wyglądają jak zastygła lawa.


Cukierki dla niegrzecznych dzieci


6 Stycznia to rodzinne święto. Kanaryjczycy zostają w domach, gdzie podobnie jak my w Wigilię i Boże Narodzenie, wspólnie spożywają posiłki i odwiedzają bliższą i dalszą rodzinę. 7 grudnia, chociaż to już dzień po świętach, również stanowi ważny element tutejszej tradycji. To właśnie wtedy niemal wszystkie sklepy robią wielkie wyprzedaże. W największym centrum handlowym na Fuerteventurze, w Las Rotundas w Puerto de Rosario, kolejki w sklepach ustawiają się już o wczesnych godzinach porannych. Żadnego innego dnia w roku, galeria nie jest tak pełna. Mimo tłoku, wyprawa na zakupy jak najbardziej się opłaca Wyprzedaże obejmują całe sklepy, nie tylko część zeszłej kolekcji. Ubrania, której jeszcze miesiąc temu wisiały w sektorze nowości, 7 grudnia można kupić z 50 lub nawet 70 % obiżką.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz