Laguna SOtavento

Laguna SOtavento
Sotavento Laguna

niedziela, 4 stycznia 2015

Mapa pieszych wędrówek Fuerteventury

Niekiedy  urzędy mają całkiem niezłe pomysły, na przykład Izba Turystyki Fuerteventury wydała mapę pieszych wędrówek po wyspie.  Darmowe pdf´y można pobierać na stronie www.visitfuerteventura.es.  Warto zajrzeć bo  propozycja jest bardzo ciekawa, oferuje zarówno krótkie, odprężające wyprawy jak i całodniowe, edukacyjne wycieczki. 


Czerwonym kolorem zaznaczone są  trasy długie. Ich przejście zajmuje od 5 do 8 godzin, a długość do pokonania waha się od 16 do 26 km. Każda wycieczka to innego rodzaju doświadczenia.

Dzika natura na Wyspie Wilków
Napis Etapa 1 w prawym górnym rogu mapy to  trasa po wyspie Lobos. Zwiedzający ją muszą najpierw dostać się tam łodzią  z pobliskiego portu w Corralejo. Inną opcją jet dopłynięcie na kajcie lub  windsurfingu, w ramach rozgrzewki przed pokonaniem 3,5 km trasy. Na wyspie oprócz latarni morskiej i małej restauracji praktycznie nic nie ma. Wyspa Wilków odwiedzana jest w zasadzie tylko przez surferów, którzy mają tu świetne warunki do pływania i właśnie miłośników pieszych wędrówek, podziwiających nienaruszone ludzką ręką krajobrazy.

Wycieczka przez wulkany
Etapa 2 to najdłuższa z zaproponowanych tras. Odcinek Corralejo-La Oliva pokonuje się aż 8 godzin. W linii prostej to 26 km jednak biorąc pod uwagę, że to przeprawa przez  doliny wulkanów, przejście jej zajmuje więcej czasu niż standardowy marsz. Wycieczka ta daje poczucie cofnięcia w czasie, a piechurzy mają szansę poznania geologii wyspy.

Święta góra Tindaya
Główną atrakcją wycieczki Etapa 3 jest wędrówka u stóp wulkanu Tindaya (czytaj więcej). Ta najbardziej znana góra Fuerteventury była świętym miejscem dla jej pierwotnych mieszkańców, Majos. Do dziś można zobaczyć tam liczne ryciny  ludzkich stóp tzw.podomorfos.   Te wyryte w skale rysunki to oznaka świętości, nie wiadomo jednak do tej pory, co konkretnie mają one oznaczać. Podomorfos odkryte zostały także na innych Wyspach Kanaryjskich oraz Półwyspie Iberyjskim jednak ryciny na Fuerteventurze są spośród nich najliczniejsze i najlepiej zachowane.
Dystans do pokonania to prawie 17 km, szacowany  czas wędrówki to  6,5 h.

Początki europejskiej cywilizacji
Etapa 4 to wyprawa historyczna. Jej celem jest cofnięcie się do 1404 roku, kiedy do na wyspę przybyli pierwsi Europejczycy (czytaj więcej). Dystans do pokonania 17 km, szacunkowy czas 6,5 h.

Poznając faunę i florę
Etapa 5, pomiędzy Betancurią a Pajarą to must see dla miłośników fauny i flory. Obszar ten jest chyba najbardziej rolniczym krajobrazem na wyspie. Zobaczycie tu  plantacje pomidorów, platanów(lokalne banany, są mniejsze i słodsze od ich hiszpańskich kuzynów) i aloesu, coś czego nie dostrzega się jeżdżąc głównymi drogami pomiędzy miejscowościami turystycznymi. W dodatku na tym kawałku wyspy zobaczyć możecie kompletnie dzikie obszary z ich naturalną roślinnością i ptactwem. Warte uwagi będą na pewno liczne puste koryta, wyglądające niczym wyschnięte rzeki. W rzeczywistości to pozostałości po ulewach, zdarzających się na wyspie 1-2 razy do roku. Woda spływająca z gór, tworzy w ich dolinach wartkie potoki, które wysychają jednak w dzień lub dwa po ustąpieniu deszczów. Dystans do pokonania 16,5 km, szacunkowy czas 7,5 h.


Pagórkami do celu
Etapa 6 pomiędzy Pajarą, a La Pared pod względem krajobrazów jest  podobna do wędrówki Etapa 5, na drodze tej jednak pojawia się więcej pagórków, a więc wędrówka jest niemal ciągle góra-dół.
Dystans do pokonania 25 km, szacunkowy czas 7 h.Przez pustynię
Etapa 7 wiodąca od La Pared do Risco del Paso to przeprawa przez pustynię, dosłownie. Wielkie piaszczyste wydmy, upał i jednolity krajobraz aż po horyzont dają poczucie bycia pośrodku niczego,  jedynie liczne wiatraki przypominają o tym, że jesteśmy w cywilizowanym świecie. Dystans do pokonania 18 km, szacunkowy czas 5,5 h.


Spacer nad morzem
Etapa 8 pomiedzy Risco del Paso, a Jandia to przyjemny spacer brzegiem morza. Wędrując piaszczystym wybrzeżem napotkacie wielu turystów, podążających w tym samym co wy kierunku. To chyba najbardziej popularna piesza trasa na wyspie.Dzięki bryzie z nad morza nie jest gorąco, a droga widzie w linii prostej. Należy jedynie pamiętać, żeby na spacer wybrać się podczas odpływu, w przeciwnym razie na trasie spotkamy miejsca zalane wodą. Dystans do pokonania 15,5 km, szacunkowy czas 5 h.

Geologiczna podróż w czasie
Etapa 9 pomiędzy Morro Jable, a Punta de Jandia to po raz kolejny geologiczna podróż w czasie. Nienaruszony przez przemysł ani turystykę obszar wygląda teraz niemal tak samo jak przed tysiącami lat. Dystans do pokonania 19 km, szacunkowy czas 5 h.

Ciemnym niebieskim kolorem zaznaczone są trasy krótkie, na których pokonanie trzeba przeznaczyć od dwóch do maksymalnie 5 godzin. Jasny niebieski to z kolei trasy rowerowe, wiodące jednak niekoniecznie przez ścieżki rowerowe. Spore odcinki tych tras prowadzą przez normalne drogi asfaltowe. 


4 komentarze:

 1. Jak czytam o wyieczkach to aż mnie skręca. Musze się gdzieś wyrwać na ten urlop i to zaraz. W tym tygodniu muszę chociaż pochodzić po lesie bo miasto mnie wykańcza. No i sprawdzę nowe trekkingi MT TREK MTJ13 bo w sierpniu czeka na nie Norwegia i fiordy!!! :) Ten czas tak wolno płynie :) nie mogę się doczekać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To strzel se baranka;)

   Usuń
 2. godziny do tras są w jednym kierunku rozumiem? Szkoda że nie zrobili pętli aby wrócić w to samo miejsce

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jest, czas podany jest na jedna strone...powrot mozna zorganizowac autobusem lub taksowka. Petle za to mozna zrobic na wyspie Lobos:)

   Usuń