Laguna SOtavento

Laguna SOtavento
Sotavento Laguna

poniedziałek, 29 grudnia 2014

Tam gdzie gwiazdy widać najlepiej

Droga mleczna
Kanary to najlepsze miejsce do obserwacji gwiazd w Europie. Klarowne niebo, brak dużych skupisk światła i spora liczba godzin obserwacyjnych to główne powody, dla których oglądanie sklepienia niebieskiego w tym rejonie świata jest wyjątkowo przyjemne. Na Teneryfie już od lat działa największy w Europie teleskop GREGOR, tymczasem na Fuerteventurze w zeszłym miesiącu otworzono pierwsze na wyspie Astronomiczny Punkt Obserwacyjny. 

Mirador de Sicasumbre nie znajdziecie na Google Maps jednak trafienie tu  nie będzie żadnym problemem. Punt znajduje się dokładnie na 12 km drogi FV 605, wiodącej z Costa Calmy i La Pared w kierunku Pajary. Próbując dostać się tu w ciągu dnia na pewno natkniecie się na stojące na parkingach autobusy z turystami. Decydując się na nocne obserwacje, prawdopodobnie będziecie mogli cieszyć się wyłącznie własnym towarzystwem.

Mirador de Sicasumbre, tablice informacyjne

Sicasumbre to coś w rodzaju małego planetarium, z tymże na otwartym powietrzu. Zwiedzający znajdą tu liczne tablice informacyjne jak i interaktywne elementy edukacyjne np. makietę Układu Słonecznego lub podziałkę skyline służący do  wyznaczania przesileń i równonocy. Centralnym punktem obserwatorium jest skalna pergola czyli mur w kształcie koła, w którym znajduje się kamienna ławeczka i mocowanie do teleskopu. Celem budowli jest zapewnienie  cienia podczas dziennych obserwacji, nocą z kolei osłon od sztucznego światła.

Pergola, zdjęcie pochodzi ze strony www.mittelmeer-reise-und-meer.de


Niektórzy doświadczeni obserwatorzy zarzucają, że punkt jest położony w dość wietrznym miejscu, a góra , na której znajduje się obserwatorium, nie zapewnia wcale lepszego widoku niż  inne podobnej jej góry na wschodnim wybrzeży wyspy. Początkujący obserwatorzy znajdą tu jednak ciekawe wprowadzenie i wskazówki do tego jak poruszać się po gwiezdnej mapie. Nie znajdziecie tu jednak teleskopów czy innych skomplikowanych urządzeń do analizy nieba. Punkt zapewnia jedynie dobre i wygodne miejsce do obserwacji gwiazd.


Przedsięwzięcie  w całości sfinansowane jest przez Izbę Turystyczną Fuerteventury i gminę Pajara, dzięki temu korzystanie z niego jest całkowicie darmowe. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz