Laguna SOtavento

Laguna SOtavento
Sotavento Laguna

niedziela, 9 listopada 2014

Historia: Francuski podbój czyli jak powstała Betancuria

Kościół Snata Maria

 O tym, że Betancuria była pierwszą stolicą wyspy, a jej założycielem był Jean de Bethencourt, pisze się niemal wszędzie. Część źródeł podaje również , że słynny Bethancourt był Hiszpanem...nic bardziej mylnego, pierwszy zdobywca tej części Kanarów był 100% Francuzem!


Żeglarz, Jean Bethancourt w 1402 roku zaczął podbój Wysp Kanaryjskich od Lanzarote. Zaledwie dwa lata później jego celem stała się Fuerteventura. Zdobywszy najpierw dwa porty na południu: Rico Roque i Valtarajal, postanowił zbudować miasto pośrodku Fuerteventury. Centralne położenie i otoczenie gór, miało   chronić od napaści piratów. Równie ważnym czynnikiem było to, że teren dzisiejszej Betancurii, jak na lokalne warunki, był stosunkowo bogaty w wodę. Jedną z pierwszych powstałych tu budowli był kościół Santa Maria (1410), który do tej pory stanowi główną atrakcję miasteczka.

Żeglarz nie poprzestał na tych sąsiadujących ze sobą wyspach. W ciągu kolejnych dwóch lat podbił El Hierro i La Gomerę. Próbował podporządkować sobie również Guanchów (przyp. ogólna nazwa rdzennych mieszkańców Wysp Kanaryjskicch) mieszkających na Gran Canarii i La Palmie, niestety dla niego, bezskutecznie. 

Betancuria pozostała stolicą Fuerty aż do 1834 roku, a tutejszy kościół przez trzy stulecia był jedyną parafią na wyspie. 


Zdjęcia z zasobów Ayuntamiento de Betancuria:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz