Laguna SOtavento

Laguna SOtavento
Sotavento Laguna

niedziela, 21 września 2014

Prawdziwe symbole FuerteventurySklepy z pamiątkami pełne są motywów kóz i jaszczurek, powszechnie uważanych za symbole Fuerteventury. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że Fuerta ma dwa oficjalne symbole, są to Hubara kanaryjska i Cardon de Jandia. Tych jednak w żadnym sklepie z pamiątkami nie spotkacie...

Hubara kanaryjska to średniej wielkości ptak ( 50-70 cm), występuje w zasadzie jedynie na terytorium Fuerty. W odróżnieniu od częściej spotykanej Hubary saharyjskiej, podgatunek Hubary kanaryjskiej (Chlamydotis undulata fuertaventurae) jest populacją osiadłą zamieszkującą głównie parki naturalne w północnej części wyspy.Ptak nie zachwyca swoim wyglądem, zarówno samce jaki samice są mało kolorowe, brudnożółte z białym upierzeniem na brzuchu. Chcąc je spotkać należy uzbroić się w cierpliwość, największe szanse na zobaczenie rzadkiego ptaka mają miłośnicy porannych spacerów po plaży. 


Cardon de Jandia to z kolei endemiczna roślina, której populacja jest jeszcze bardziej unikalna niż hubary kanaryjskiej. Cardon de Jandia występuje jedynie na obszarze półwyspu Jandia, na południu wyspy. To niewielka roślinka z kolcami, jest sukulentem czyli nie za specjalnie przeszkadza jej brak wody. Dzięki własnej tkance wodnej jest w stanie wytrzymać kilkanaście tygodni bez deszczu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz