Laguna SOtavento

Laguna SOtavento
Sotavento Laguna

czwartek, 28 sierpnia 2014

Jak działa laguna? Czyli w skrócie o pływach wody w oceanieKsiężyc, Słońce i ich grawitacja, to one powodują, że plaża Sotavento jest w danym dniu tylko plażą, a kiedy indziej ogromną laguną. 


Na wasze pytania kiedy jest przypływ, odpowiadam zazwyczaj: Zawsze, zmienia się jedynie ich wysokość (skok). Woda nieprzerwanie w ciągu każdej doby napływa i odpływa dwukrotnie. Czasem jednak, kiedy przypływ jest rano i wieczorem, wielu plażowiczów w ogóle go nie zauważa. 

Zasady działania ruchu wody są proste:
 W ciągu dnia mamy dwukrotny przypływ. Jeśli woda jest najwyższa np. o 12.00 po południu , na 6 godzin przed 12.00 poziom wody zaczyna się podnosić W momencie kiedy  osiąga on maksymalną wysokość, zaczyna się odpływ. Przez kolejne 6 godzin poziom wody maleje ( laguna kurczy się po to by za 3-4 godziny całkowicie zniknąć). Cykl ten powtarza się w dwukrotnie. Kolejnego dnia wszystko wygląda tak samo, następuje jedynie ok.45-50 min. opóźnienie w czasie( tak więc dnia kolejnego najwyższy szczyt wody będzie już nie o 12.00, a o 12.45). 

Poniższy film przedstawia około 5 godzinny proces napływu i odpływu wody  w przśpieszeniu:

Grafik pływów na rok 2014

1 komentarz:

  1. LAguna Sotavento to cudne miejsce... :) warto się tam wybrać, jesli lubimy opalać się w spokoju, na bezkresnej plaży ;)

    OdpowiedzUsuń