Laguna SOtavento

Laguna SOtavento
Sotavento Laguna

czwartek, 24 lipca 2014

Fuerte W0rldCup 2014


Pierwszy tydzień największej imprezy lata na Kanarach już za nami. Dzisiaj finałowy dzień rozgrywek Mistrzostw Świata w Kitesurfingu. Polka, Karolina Winkowska, znowu wylądowała na podium. 

W tym roku po raz kolejny kite-zawodnicy walczyli w dwóch kategoriach Freestyle oraz Race. Race to w uproszczeniu wyścigi. Zawodnicy startują jednocześnie , każdy z nich ma do pokonania taki sam odcinek trasy. Kolejność dotarcia do mety decyduje o ilości zdobytych punktów w danej rundzie. Po kilku takich rundach, punkty są sumowane i decydują o ostatecznej kwalifikacji.

Freestyle to już dużo bardziej skomplikowana dyscyplina.  Zawodnicy startują parami w rundach.  W przeciągu 7 minut mają za zadanie zademonstrować jak najtrudniejsze ewolucje. Ten z nich, który zdobędzie więcej punktów  przechodzi do kolejnej rundy i walczy z zawodnikiem, któremu udało się pokonać wcześniejszego poprzednika. Jedna przegrana powoduje  wypadniecie z tzw " drabinki".

 Jeśli warunki na to pozwalają, wszyscy którzy odpadli mają szanse walczyć o zwycięstwo w drugiej rundzie zmagań tzw. double elimination, kiedy to zwycięzcy pierwszej klasyfikacji ( single elimination) muszą obronić swoją pozycję.

Od lat w damskiej kategorii freestyle,  Polskę świetnie reprezentuje Karolina Winkowska. 24-letnia Warszawianka już kilkakrotnie stawała na podium eventu na Fuercie. Tym razem Karolina, po zdobyciu pierwszego miejsca po pierwszej rundzie, niestety spadła o jedną pozycję. Tak więc tym razem srebro dla Polski..


2 komentarze:

  1. Z chęcią się wybiorę kiedyś na Fuertaventura na kitesurfing! a jakie tam są warunki jeżeli chodzi o wiatr? które miesiące będą najlepsze jezeli chodzi o pływanie na kite?

    OdpowiedzUsuń
  2. Sportom wodnym, z naciskiem na kajta, poświęciłam cały rozdział http://fuerteventurawszystkoo.blogspot.de/p/wieje-co-gdzie-jak.html

    W skrócie, zima jest mniej wietrzna, za to warunki są fajniejsze, lato z kolei to raktycznie cały czas wiatr, niee zawsze jednak najlepszej jakości

    OdpowiedzUsuń