Laguna SOtavento

Laguna SOtavento
Sotavento Laguna

wtorek, 24 czerwca 2014

Ruszają kolejne fale protestów przeciwko odwiertom ropy u wybrzeża Fuerteventury


Hiszpański potentat ropny, "Repsol"  w maju 2012 roku dostał pozwolenie na poszukiwanie ropy w okolicach Wysp Kanaryjskich.  Strefa wierceń ma znajdować się zaledwie 10 km od północnego wybrzeża Fuerteventury i 18 km od południa Lanzarote. Fale protestów ruszają po raz kolejny... 

W zeszłym tygodniu w stolicy Fuerteventury, Puerto de Rosario, w marszu przeciwko odwiertom wzięło udział 18.000 osób. Zarówno mieszkańcy jak i turyści masowo sprzeciwiają się decyzji rządu Hiszpańskiego. Petycję "Nie dla wierceń ropy naftowej" skierowano już do Komisji Europejskiej, Partlamentu Europejskiego oraz rządu Hiszpańskiego. Swoje poparcie dla projektu można wyrazić na stronie: http://savecanarias.org/ .

Wyspy Kanaryjskie odwiedza ponad 12 mln turystów rocznie. To właśnie spragnieni słońca i pięknych plaż obcokrajowcy napędzają lokalną gospodarkę. Ponadto prawie 50% terytorium Kanarów to obszar chroniony przez porozumienia ONZ.

Pięć tys. unikalnych gatunków roślin i zwierząt, cztery parki narodowe, wszystko to sprawia, że liczne organizacje pozarządowe zaangażowały się akcję przeciwko odwiertom. Jak na razie bezskutecznie... Repsol ciągle ma prawo do odwiertów na tym terenie.

1 komentarz:

  1. Tylko nie ropa.zniszcza moja milutka furte

    OdpowiedzUsuń