Laguna SOtavento

Laguna SOtavento
Sotavento Laguna

czwartek, 17 kwietnia 2014

Żółwie przedszkole w Morro Jable

źródło foto: especiesamanzadascanarias.blogspot.com , wypuszczanie żółwi w Cofete

Rządy Wysp Kanaryjskich i Wysp Zielonego Przylądka wspólnie tworzą kilka projektów mających na celu ochronę i rozwój gatunków żółwi morskich. Jednym z przedsięwzięć jest tworzenie specjalnych "żółwich przedszkoli" ( guarderia de tortugas), w których gady dojrzewają, a następnie uwalniane są do swojego naturalnego środowiska. 


Żółwie caretta careta ( tortuga boba) niegdyś naturalnie występowały na obszarze wód Wysp Kanaryjskich. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat gatunek ten niemal całkowicie zniknął z tego terenu. Właśnie dlatego  od kilku lat władze Fuerteventury prowadzą intensywne starania o to, by populację tę przywrócić.

Wanna dla żółwi w Guarderia de Tortugas, Morro Jable
Właśnie dlatego jaja żółwi przewożone są z terenu Wysp Zielonego Przylądka ( konkretnie z wyspy Boa Vista) gdzie na plaży Cofeta następuje ich wyląg. Młode żółwie tuż po wykluciu nie trafiają jednak prosto do oceanu. Aby zwiększyć ich szanse na przeżycie, zostają umieszczone w specjalnym ośrodku w Morro Jable( Guarderia de Tortugas) gdzie karmione w specjalnych wannach spędzają pierwszy rok swojego życia. Po osiągnięciu odpowiedniej wagi, żółwie są wypuszczane do oceanu, właśnie na plażach Cofete. Po mniej więcej 15 latach, kiedy to zwierzęta wkroczą w wiek rozrodczy,wracają na plażę swojego wylęgu, by złożyć jaja. Tym sposobem  kolejne generacje caretta caretta będą rozmnażać się właśnie u nas.

Żółwie przedszkole możecie odwiedzić od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00- 13.00 w porcie w Morro Jable, na południu Fuerteventury. Wstęp jest bezpłatny. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz