Laguna SOtavento

Laguna SOtavento
Sotavento Laguna

piątek, 25 kwietnia 2014

Święta Tindaya, pozwolenie wymagane!

Montana Tindaya, widok z lotu ptaka. Źródło: panormaio.com 

Góra ta ma zaledwie 401 m. n.p.m jednak wejście na nią   wcale nie należy do najłatwiejszych.  Większość użytkowników portalu o pieszych wycieczkach zaliczyła trasę na Tindaya do „średnich”, a głównym tego powodem jest  fakt, że stożek wulkaniczny jest bardzo gładki i jedno poślizgnięcie  może skończyć się zjazdem kilku metrów w dół. Bez dobrego obuwia się nie obejdzie, a o wejściu w klapkach zapomnijcie!

W większości przewodników turystycznych jest napisane, że aby wejść na Tindayę trzeba mieć specjalne pozwolenie, które uzyskać można w Wydziale Środowiska w Puerto de Rosario. Dodatkowo wyprawa powinna odbywać się pod opieką wyznaczonego do tego opiekuna. Ostatnie samodzielne wejście moich rodziców na wulkan rzeczywiście zakończyło się zawróceniem ich przez przewodnika, którego akurat spotkali na szlaku. Mieli pecha, poprzednim razem nikt ich nie przyłapał i zaliczyli szczyt bez żadnych papierków.

Podomorfo czyli święte rytownictwo aborygenów


Tinday to kanaryjski pomnik przyrody. Niegdyś, dla mieszkających w tych okolicach plemion aborygenów była świętym miejscem. Świadczą o tym liczne ryciny w kształcie stóp. Na górze Tinday'a jest ich wyrytych aż 312 ( według innych szacunków 217)  co czyni z niej jeden z najbardziej interesujących obiektów archeologicznych na obszarze całego archipelagu Wysp Kanaryjskich. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz