Laguna SOtavento

Laguna SOtavento
Sotavento Laguna

czwartek, 27 marca 2014

Znikający wrak

Zdjęcie: wikipedia
Jeszcze kilka lat temu jedną z głównych atrakcji Fuerteventury był olbrzymi wrak statku "American Star", leżący po zachodniej stronie wybrzeża. Dziś szczątki liniowca niestety  mogą już oglądać jedynie nurkowie. 

W 1994 "American Star"  osiadł na mieliźnie w okolicach Playa de Garcey, w gminie Pajara na południu Fuerty. Podczas transportu giganta z Grecji do Tajlandii, niespodziewany sztorm na Atlantyku zerwał liny łączące nowy nabytek tajlandzkiego armatora z holownikiem. Niestety próby odzyskania kontroli nad statkiem nie powiodły się w porę i liniowiec osiadł na mieliźnie w pobliżu naszej wyspy.

Etapy pochłaniania "American Star" u wybrzeży Fuerteventury, źródło wikipedia
Stosunkowo niewielka odległość American Star od brzegu stanowiła gigantyczną pokusę dla mieszkańców chcących "zaopiekować się" wyposażeniem statku. Nie wszystkie próby zakończyły się powodzeniem i kilku chęci wzbogacenia się przypłacili życiem. Niektóre ze skarbów wraku można jednak do tej pory oglądać w lokalnych brach np. w "El Naufragio" w Puerto del Rosario.

American Star przez wiele lat był obowiązkowym punktem wśród atrakcji na Fuerteventurze. Bedąc na wyspie po raz pierwszy latem 2008 roku, osobiście miałam jeszcze okazję zobaczyć fragment prawej burty liniowca. Zaledwie rok później ślad po "American Star" całkowicie zaginął.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz