Laguna SOtavento

Laguna SOtavento
Sotavento Laguna

piątek, 21 marca 2014

Skąd na Fuercie wzieli się pierwsi ludzie i jak udało im się przetrwać w takim klimacie?

Patrząc na krajobrazy Fuerteventury na myśl nasuwa się pytanie, jak pierwotni ludzie dawali sobie radę w takich warunkach. Wyspa to niemal pustynia, żadnych, jezior ani rzek.Skąd brano wodę?


Pomnik guanchos, Fuerteventura
Cofamy się najpierw o 610 lat wstecz, tuż przed najazdem Hiszpanów i legendarnego podboju ich przywódcy Jean de Béthencourt'a . Na wyspie współistniały wówczas dwa plemiona: Majo na północy i Jandia na południu wyspy. Ich terytorium oddzielone były od siebie wielkim murem, którego fragmenty można oglądać do dziś w okolicach La Pared ( stąd również nazwa miejscowości, La Pared, po hiszpańsku ściana). 


Na podstawie znalezionych szczątków tamtych populacji, naukowcy doszli do wniosku, że ludzie Ci mieli cechy charakterystyczne dla Berberów czyli plemion zamieszkujących Afrykę Północną. Według najbardziej prawdopodobnej teorii pierwsi z nich mieli się przenieść na Kanary już w 3000 r. p.n.e.( druga fala napływowa była w 1000 r.p.n.e), a obecni mieszkańcy wysp to potomkowie ich i późniejszych najeźdźców. Pierwotnych mieszkańców Wysp Kanaryjskich nazywano guanchos.Jak zatem radzili sobie przodkowie obecnych Kanaryjczyków? Okazuje się, że całkiem normalnie! Uprawiali rolnictwo, zbierali owoce i skarby morza. Opady były w tamtych czasach częstsze, a więc mieszkańcy mogli zbierać deszczówkę i korzystać z wód przypowierzchniowych, które zresztą do tej pory są na wyspie!  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz