Laguna SOtavento

Laguna SOtavento
Sotavento Laguna

niedziela, 2 marca 2014

Gdzie patrzą dzieciaki na rondzie?

Ninos de Terracotra, Lisbet Fernández.

Najbardziej znane rondo Fuerteventury to te u wjazdu do Morro Jable, na południu wyspy. Od 2007 roku stoi na nim 30 postaci dzieci, patrzących w górę, w stronę nieba. Zaintrygowani turyści tłumnie zatrzymują się na poboczy by zrobić zdjęcia, niezwykle starannie wykonanym figurkom z terakoty (czyli wypalonej gliny).

Dzieło kolumbijskiej artystki Lisabet Fernandez wbrew jej oczekiwaniem stało się jednym z najbardziej znanych arcydzieł Fuerteventury. Bywa, że 30 posążków nagle znika z ronda. To znak, że są obecnie w podróży, eksponowane na wystawach na całym świecie.

Małe postacie wzbudzają zachwyt swoim precyzyjnym wykonaniem. Twarz każdego z nich przedstawia inny grymas. Niewielu jednak wie co naprawdę rzeźby te mają symbolizować. Złożeniem artystki było „ przedstawienie przyszłości, początku drogi której szuka światło żeby dostać się zawsze jak najwyżej”. Powszechnie arcydzieło to interpretuje się natomiast jako symbol respektu, a nawet strachu przed tym co się podziwia.


To czego większość nie wie to tło na którym stoją postacie ( żwirek na rondzie układa się w kształt tajii Yin I Yang- chińskiego symbolu dwóch przeciwnych ale uzupełniających się sił). Niewiarygodne jest to, że każde z dzieci to postać wzorowana na  prawdziwym mieszkańcu Morro Jable!

Miniaturkę figurki dziecka ( 50 cm) każdy z was może kupić na niedzielnym targu w Lalajita za 100 euro. 


2 komentarze:

  1. Wielkie dzięki za objaśnienie, jestem zafascynowana tym rondem, niestety, mam zdjęcia tylko z okna autobusu. Bez szczegółów, że to dzieci. Specjalnie pojechałam kursowym autobusem do Morro Jable przedostaniego dnia pobytu, żeby pstryknąć fotkę ;) Początkowo myślałam, że to kosmici, z klimatem "z archiwum x", faktycznie, jak się tylko przejeżdża obok, można odnieść takie wrażenie.
    Zresztą- pozostałe ronda na Fuercie też są ciekawe. ale to jest wyjątkowe.

    OdpowiedzUsuń
  2. Też zafascynowało mnie to rondo i mam zdjęcie na tym rondzie wśród tych dzieci :)

    OdpowiedzUsuń