Laguna SOtavento

Laguna SOtavento
Sotavento Laguna

czwartek, 15 sierpnia 2013

Burze piaskowe nad Saharą, a komary na wyspach


Sierpień to statystycznie miesiąc w którym prawdopodobieństwo wiatru na wyspie równa się 100% i rzeczywiście przez dotychczasowe 4 lata mojego pobytu na Fuercie statystyki te świetnie się sprawdzały...aż do teraz. Ostatnie 1, 5 tygodnia to gównie nieznośne dla europejskiego turysty upały. Temperatura sięga 40 stopni, a wszyscy amatorzy sportów wodnych nerwowo zerkają na prognozę, myśląc kiedy w końcu zacznie wiać?
Kilkudniowe upały  bez wiatru to tzw. kalima. Za stan ten odpowiedzialne są burze piaskowe nad Saharą. W nocy masy ciepłego powietrza oraz tabuny piachu przenoszone są znad Afryki i lądują nad Wyspami Kanaryjskimi. W ciągu dnia objawia się to u nas wyższymi temeraturami ( około 40 stopni), brakiem wiatru i słabą widocznością (piach unosi się w powietrzu). Stany te wystepują dość regularnie ( średnio raz na miesiąc), nie trwają jednak aż tak długo jak teraz...Pozostaje jedynie zapatrzeć się w OFF-a bo kilka dni wystarczy żeby wylęgo się miliony meszke i komarów;/
2 komentarze:

 1. Właśnie wróciłam z Fuerty po dwóch tygodniach pobytu-11-25.08. Prawie upieczona i żywcem zjedzona przez komary... Musiałam kupić repelent i co wieczór pryskałam prześcieradło.
  Po ubiegłorocznym pobycie - nie przypuszczałam, że coś takiego w ogóle jest możliwe. Dwa dni totalnie pochmurne, jednego nawet kropił DESZCZ, przy 36'C powietrza- bardzo ciekawe doświadczenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak widać anomalia pogodowe, nie tylko w Polsce... ale cieszę się, że dopatrujesz się plusów i postrzegasz sytuację jako "ciekawe doświadczenie". U nas powoli zaczyna robić się normalnie...:)

   Usuń